Strona główna Talmud.pl
 
 
Talmud Komentarze żydowskie Komentarze chrześcijańskie Linki Księga gości Kontakt
 
 

O nas

Bo oto ciemność okrywa ziemię i mrok narody, lecz nad tobą zabłyśnie HaSzem, a jego chwała ukaże się nad tobą. I pójdą narody do twojej światłości, a królowie do blasku, który jaśnieje nad tobą. Jeszaja (60:2-3)

Talmud nie jest zwykłą księgą. I to nie tyle z powodu głębokiej mądrości, którą zawiera, ale przez aurę tajemnicy, którą jest otoczony. Wieki wrogości wobec Żydów - a w najlepszym razie chłodnego dystansu - wyrządziły największą szkodę chrześcijaństwu, które odcinając się od żydowskich korzeni, przestało rozumieć nie tylko judaizm i nie tylko wspólny fundament jakim jest Tanach (tzw. Stary Testament), ale nawet słowa wypowiadane przez mesjańskich Żydów, żyjących w I w. n.e. straciły swój pierwotny sens. W rezultacie chrześcijaństwo interpretując Tanach przez pryzmat Nowego Testamentu próbuje wyjaśnić niezrozumiałe przez jeszcze mniej zrozumiałe. Jesteśmy przekonani, że Talmud, a szerzej myśl rabiniczna, zawiera w sobie wzorzec tego sposobu myślenia, który był właściwy apostołom i ich Rabiemu.

Takie podejście ma potężne konsekwencje. Nie chcemy jednak wdawać się w dyskusje, zamiast tego, pragniemy zaprosić Cię do odwiedzenia tego wspaniałego świata myśli hebrajskiej. Naszym największym pragnieniem jest, żebyś osobiście doświadczył przemieniającej głębi tej myśli oraz w zupełnie nowy sposób odczytał księgi znane pod nazwą Nowego Testamentu. Jeśli przy tej okazji zmniejszy się też czyjaś niechęć do Narodu Wybranego i upadnie kilka mitów związanych z Talmudem, to uznamy, że strona Talmud.pl spełniła swoje zadanie.

Nie jesteśmy specjalistami od myśli rabinicznej ani też strona ta nie pretenduje do rangi kompedium wiedzy na temat Talmudu. Jest to raczej subiektywny przewodnik po myśli żydowskiej tworzony przez wyznawców Jeszuy (Jezusa) dla chrześcijan, przez gojów dla gojów.

Niech imie HaSzem będzie błogosławione na wieki


Strona główna I O nas I Talmud I Komentarze żydowskie I Komentarze chrześcijańskie I Linki I Księga gości I Kontakt I Do góry